Migren tedavisi

migren_akupunkturMigrenli hastalar problemlerini tanımalı, ağrıyı başlatacak sebeplerden uzak durmalı. Konya Özel Selçuklu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Şenol Peker, migrenli hastaların doktor kontrolünde olmaya özen göstermeleri gerektiğini söyledi.

Migrenin halk arasında tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık gibi görülmesinin son derece yanlış bir anlayış olduğunu dile getiren Dr. Peker, "Migrenli kişiler günlük işlerini

yapmakta zorlanabilir veya hiç yapamayabilirler. Migren, tekrarı olan ancak kontrol edilebilen bir hastalıktır." dedi. Peker, migrenin kişiye göre değişiklik gösterebileceğini belirterek, "Başı zonklatan, giderek şiddetlenen, başın yarısını veya tamamını etkileyen bir şiddeti ve değişken bir süresi olabilir. Bazı hastalarda sık tekrar eden ağrılar, bazılarında daha seyrek görülebilir." diye konuştu. Peker, migrenli kişinin ağrılarla beraber bulantı ve kusmalar yaşayabileceğini, ışık, ses, gürültü ve ısıdan rahatsız olabileceğini dile getirdi. ÜNAL LİVANELİ KONYA

Sağlık Haberleri

Hangi besin neye iyi geliyor?

sebzelerHavuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

Üzüm salkımı kalp şeklindedir, her bir üzüm tanesi kan hücresi gibi görünmektedir ve araştırmalar üzümün ciddi kalp ve kan canlandırıcı bir gıda olduğunu göstermiştir.

Devamını oku...

Vücutta D vitamini oranını düşürüyor

obezlerObezite hastalarının vücutlarındaki D vitamini oranının, diğer insanlara oranla daha az olduğunun tespit edildiği bildirildi.

 "PLOS Medicine" bilim dergisinde yer alan makalede, 42 bin kişinin katıldığı ve 21 çalışmadaki genetik verilerin analiz edildiği açıklandı.

Araştırmaya göre, vücut ağırlığının boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ)

Devamını oku...