Boyun Fıtığı ve Akupunkturla Tedavisi

bel ve boyun agrilari

Boyun fıtığı erişkin yaştaki insanların yaklaşık %1’ini etkilemekte ve önemli oranda iş ve işgücü kayıplarına neden olmaktadır. Tedavide önemi komplikasyonlar ortaya çıkabilmekte ve tedavi sonrasında hastaların yaklaşık üçte birinde engellilik söz konusu olmaktadır.

Devamını oku...

Akupunktur

acupuncture 1Akupunktur iki farklı kelimenin (Acu: iğne ve Puncture: delmek) birleştirilmesiyle oluşturulan ve ingilizce kökenli olan bir kelimedir. Dilimize de kısmen Türkçeleştirilerek girmiştir. Akupunktur uygulaması yaklaşık 2500-3000 yıldır Orta Asya ve Çin bölgesinde uygulanmaktadır. Çin’deki hanedanlıkların bu konuya olan ilgisine göre dönem dönem ilerlemeler ve bazen duraksamalar olmuştur. Ardından Kore ve Japonya’ya akupunktur uygulamaları aktarılmıştır. Bu yöntemi ilk olarak Orta Asya Türklerinin geliştirdiğine dair kaynaklar ve yorumlar da bulunmaktadır. Ancak akupunkturun dünyada tanınması ve yayılması Çin aracılığıyla olmuştur.

Devamını oku...

AKUPUNKTUR İLE MİGRENE ÇÖZÜM

 

 

kulak-akupunkturuMigren tedavisinde akupunkturun yeri nedir?
Migren, periyodik olarak tekrarlayan bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı olan yüz kişiden 60’ı gerilim tipi baş ağrısı, yüzde 35’i migren, yüzde 5’i de küme tipi baş ağrısıdır. Migren, auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Migren, Dünya Sağlık Örgütü’nün akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar listesinin başında gelir. 

Devamını oku...

Sağlık Haberleri

Hangi besin neye iyi geliyor?

sebzelerHavuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

Üzüm salkımı kalp şeklindedir, her bir üzüm tanesi kan hücresi gibi görünmektedir ve araştırmalar üzümün ciddi kalp ve kan canlandırıcı bir gıda olduğunu göstermiştir.

Devamını oku...

Vücutta D vitamini oranını düşürüyor

obezlerObezite hastalarının vücutlarındaki D vitamini oranının, diğer insanlara oranla daha az olduğunun tespit edildiği bildirildi.

 "PLOS Medicine" bilim dergisinde yer alan makalede, 42 bin kişinin katıldığı ve 21 çalışmadaki genetik verilerin analiz edildiği açıklandı.

Araştırmaya göre, vücut ağırlığının boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ)

Devamını oku...