• Akupunktur
    Akupunktur

    Akupunktur, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan,oldukça etkili, bilimsel bir tedavi yöntemidir. Çin'de yaklaşık 5.000 yıl önce Uygur Türkleri tarafından bulunmuştur.

  • Akupunktur Noktası
    Akupunktur Noktası

    İğne ile akupunktur tedavisinde etkili olan en önemli unsur, iğnenin kendisi değil yeri ve özelliği belli olan, 3 boyutlu (eni, boyu ve derinliği olan), vücut yüzeyindeki girişi nokta olan bölgelerdir.

Romatizmal hastalıklar ve akupunktur

romatizma 2Vücudumuzdaki eklemler, kaslar, kemikler ve bu yapıların çevresindeki bağlarda ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, şekil bozukluğu gibi problemlere neden olan sağlık sorununa genel olarak romatizma denir.

Çok sayıda romatizmal hastalık çeşidi vardır.Romatoid artrit, ankilozan spondilit, sistemik lupus eritematosus artriti bunlardan bazılarıdır.
En sık rastlanan formu, osteoartrit, artroz veya kireçlenme dediğimiz rahatsızlıklardır. Daha çok ileri yaşlarda görülür.Eklem kıkırdağı ve kemik yapıdaki harabiyete bağlı olarak, hasarlı doku üzerinde kalsiyum birikmesi ile oluşur.
Eklemde şişlik, hareket kısıtlılığı, ciltte soğukluk, uyuşma olabilir.Hastalar en çok ağrıdan şikayet ederler.Uzun süre ayakta kalmak veya yürümek şikayetlerini arttırır.
Artroz, kilolu kişilerde daha sık görülür.Kilo fazlalığı zaman içinde, özellikle diz, kalça gibi yük binen eklemlerdeki kıkırdakta oluşan hasarı artırıcı etki gösterir.Kişinin yaşına ve boyuna uygun kiloya inmesi ağrılarda önemli derecede azalma sağlar.
Ayrıca pasif egzersiz dediğimiz ekleme yük binmeden yapılan egzersizler düzenli olarak yapılırsa, uzun vadeli yarar görülür.

TEDAVİ

Romatizmal ağrılarda ilaç tedavisi veya akupunktur tedavisi uygulanabilir.İleri vakalarda protez tedavileri önerilebilir.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ

Romatizmal hastalıklarda akupunktur, aşağıdaki mekanizmalarla etki gösterir;
•Vücudun kendi salgıladığı ağrı kesici maddesi olan endorfin salgısını arttırarak, ağrı kesici etki gösterir
•Sorunlu bölgedeki kan dolaşımını güçlendirerek bölgenin beslenmesini arttırır, ödem varsa ödemin azalmasını sağlar
•Cilt üzerindeki sinir uçları üzerinden uyarıcı etki göstererek, hücre ve dokuların daha canlı, daha fonksiyonel çalışmalarını sağlar
Vücut akupunkturu belli aralıklarla 10-15 seans uygulanır.Daha sonra 6 ay boyunca ayda bir sonrada yılda bir koruyucu uygulama yapılmalıdır.